Domáce správy


Zahrani─Źn├ę spr├ívy


Kult├║ra


Slovenskí i zahrani─Źn├ş náv┼ítevn├şci e┼íte st├íle m├ílo poznajú región severovýchodného Slovenska. Pritom ide o┬ájednu z┬ánajatrakt├şvnej┼í├şch lokal├şt slovensk├ęho turizmu. Svojimi historick├Żmi, pr├şrodn├Żmi a kult├║rnymi danos┼ąami dok├í┼że pripravi┼ą jedine─Źn├ę z├í┼żitky a zmyslupln├ę tr├ívenie ─Źasu. Pozrime sa teda na v├Żpo─Źet najzauj├şmavej┼í├şch lokal├şt severov├Żchodu Slovenska a┬áv┬áka┼żdej z┬ánich aj na ─Ćal┼íie miestne atrakcie, ktor├ę o─Źaria, pote┼íia a┬ápril├íkaj├║ n├ív┼ítevn├şkov. Informuje o┬átom riadite─ż Oblastnej organiz├ície cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á - Bardejov Radom├şr Jan─Źo┼íek.

Chemický a farmaceutick├Ż priemysel v┬áSR zaznamenal za rok 2018 nárast tr┼żieb o┬á5%, v porovnaní s rokom 2017, ke─Ć celkové tr┼żby odvetvia dosiahli 10,347 miliardy EUR, oproti 9,809 mil. EUR v┬ároku 2017. Nepriaznivo sa v┼íak vyv├şjala pridan├í hodnota, ktor├í sa vlani medziro─Źne zn├ş┼żila o┬á5,5% a ro─Źn├í produktivita pr├íce z tr┼żieb zo st├ílych cien medziro─Źne klesla dokonca o takmer 30%. Je to v dôsledku neprimeran├ęho rastu minim├ílnej mzdy, enormn├ęho zv├Ż┼íenia pr├şplatkov za pr├ícu v┬ánoci, cez v├şkendy a┬ásviatky a┬árastu po─Źtu zamestnancov v┬áposledn├Żch troch rokoch. Informoval o┬átom Ing. Roman Karlub├şk, MBA, prezident Zväzu chemick├ęho a farmaceutick├ęho priemyslu (ZCHFP) SR.

Na tohtoro─Źný ve─żtrh ┬áCONECO-RACIOENERGIA pripravila firma Makrowin, s.r.o. zaujímavú atrakciu. Náv┼ítevn├şci sa mohli pok├║si┼ą v ich st├ínku rozbi┼ą a┬ávylomi┼ą ich certifikované drevohlin├şkov├ę okno, ktor├ę odol├í i sile hurik├ínu. Tak├ęto okno vysokej triedy odolnosti prihl├ísila firma aj do s├║┼ąa┼że o ─îestn├ę uznanie ve─żtrhu. Makrowin je popredn├Żm slovensk├Żm v├Żrobcom drevohlin├şkov├Żch a┬ádreven├Żch okien a┬ábezpe─Źnostn├Żch dver├ş.

Svrbenie a┬ápálenie o─Źí a┬ápredov┼íetkým vodnat├í n├ídcha sprev├ídza v┼żdy na jar zna─Źnú ─Źas┼ą popul├ície. Je to ─Źas n├ístupu alergickej n├ídchy, ktor├í je reakciou na pele, plesne a┬á─Ćal┼íie alergény, ktor├ę maj├║ v┬ájarn├Żch mesiacoch svoju ┼żatvu. Netreba zab├║da┼ą ani na skr├ş┼żen├ę alergie, naj─Źastej┼íie na pele a┬ápotraviny. Ostr├ę jarn├ę slnko mô┼że by┼ą tie┼ż sp├║┼í┼ąa─Źom opuchov, svrben├ş, k├Żchan├ş a┬áv├Żtoku riedkeho sekr├ętu z┬ánosa. ┼Ąa┼żk├Żm ─Źasom alergikov m├┤┼że aj na jar u─żavi┼ą svetozn├íma miner├ílna voda Vincentka. Alergici by aj pri jej pou┼ż├şvan├ş nemali presta┼ą bra┼ą lieky, ale pri uvo─ż┼łovan├ş d├Żchac├şch ciest maj├║ v┬ánej dobr├ęho pomocn├şka a┬ánemusia tak ─Źasto pou┼ż├şva┼ą n├ívykov├ę spreje, ─Źi ve─żk├ę d├ívky kortikoidov.

Národný projekt Zelen├í dom├ícnostiam II na in┼ítal├íciu zariadení na vyu┼ż├şvanie obnovite─żn├Żch zdrojov energie (OZE) od┼ítartoval prv├Żm kolom 19. marca 2019. Na slne─Źné kolektory je ur─Źen├Żch prv├Żch 800┬á000 eur. V┬át├Ż┼żd┼łov├Żch intervaloch budú nasledova┼ą kol├í pre fotovoltick├ę panely, tepeln├ę ─Źerpadl├í a┬ákotly na biomasu s┬árovnakou sumou. O┬ápouk├í┼żky sa bud├║ môc┼ą uch├ídza┼ą iba dom├ícnosti v┬áregiónoch mimo Bratislavsk├ęho samospr├ívneho kraja.┬á┼Żiadosti bude mo┼żné rovnako ako v┬áminulosti vyplni┼ą elektronicky v┬áohlásených termínoch v┼żdy v┬áutorok o┬á15. h.,┬ápod─ża harmonogramu zverejneného na stránke projektu www.zelenadomacnostiam.sk┬á

Ploché slne─Źn├ę kolektory z┬áprodukcie najvä─Ź┼íieho európskeho nezávisl├ęho výrobcu slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR ┼Żiar, s.r.o, sa úspe┼íne etablovali nielen vo vyspel├Żch krajin├ích, ale v┬áposledn├Żch rokoch si na┼íli cestu aj na rozvíjaj├║ce sa trhy kraj├şn b├Żval├ęho ZSSR. Po Rusku, Bielorusku, Loty┼ísku a┬áKazachstane op├Ątovne prerazili aj na Ukrajine, kam vlani dodal THERMO|SOLAR pre ┼ítyri samostatn├ę projekty spolu cca 70 slne─Źn├Żch kolektorov. Informuje o tom J├ín Tom─Źiak technick├Ż pracovn├şk THERMO|SOLARU.

Najluxusnej┼íí ┼ítvorhviezdi─Źkový kongresov├Ż hotel Alexander sa stal za tri roky od svojho otvorenia synonymom kvality ubytovania, wellnes, gastronómie a┬ákongresového turizmu v┬áBardejovsk├Żch kúpe─żoch, a.s. Táto vlajkov├í lo─Ć k├║pe─żov sa te┼í├ş zna─Źn├ęmu z├íujmu bonitnej klientely predov┼íetk├Żm z┬áPre┼íovsk├ęho a┬áKo┼íick├ęho kraja. Priemern├í vy┼ąa┼żenos┼ą hotela sa zvy┼íuje ka┼żd├Ż rok a┬áu┼ż dosiahla ekonomicky zauj├şmav├║ ├║rove┼ł rentalibility. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Takmer ka┼żdý liek a┬áliekov├Ż doplnok má rozdielnu ú─Źinnos┼ą pod─ża toho ako sa u┼żíva. Spr├ívne u┼ż├şvanie ├║─Źinnos┼ą lie─Źiv optimalizuje, nespr├ívne naopak zni┼żuje a┼ż eliminuje. Existuj├║ aj kombin├ície potrav├şn a┬áliekov a doplnkov, ktoré ich ├║─Źinky ne┼żiaduco zosil┼łuj├║. Lie─Źiv├í miner├ílna voda Vincentka je vysoko mineralizovan├í, hypotonick├í a┬ám├í vysok├Ż obsah sod├şka, aj preto jej konzum├ícia podlieha ur─Źit├Żm odpor├║─Źaniam.┬á

Výhodné z─żavnen├ę pobyty sú v┬áBardejovsk├Żch k├║pe─żoch pre samoplatcov v┬áponuke a┼ż do konca marca. Zimná akcia - z─żava vo v├Ż┼íke 10% sa t├Żka pobytov ┼átandard, Senior, Extra, Ozdravn├Ż pobyt, Wellness RELAX, Wellness VITAL, MINI SPA. Okrem toho je do 14.apríla 2019 v┬áponuke aj v├Żhodn├Ż zimn├Ż pobyt v┬áhoteli Alexander. K├║pele dokonca za─Źali pred├íva┼ą aj Ve─żkono─Źn├Ż pobyt, ktor├Ż bude v┬áterm├şne 18. a┼ż 24. apr├şla 2019. Informuje o tom ekonomicko - obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Mimoriadne zaujímavú a┬ámiestami aj dramatick├║ históriu má za sebou miner├ílna voda Vincentka vyvieraj├║ca v┬áLuha─Źoviciach. V┬átomto roku uplynie 350 rokov odvtedy, ─Źo sa objavil p├şsomný dôkaz o┬áblahodarn├Żch ├║─Źinkoch tejto svetozn├ímej miner├ílnej vody. Zasl├║┼żil sa o┬áto ─Źesk├Ż Nemec Jan (Johann)┬áFerdinand Hertod z Todtenfeldu┬á(1645 - 1724). Vincentke, a.s. sa podarilo z├şska┼ą do vlastn├şctva jeden vz├ícny v├Żtla─Źok Hertodovej spr├ívy.

Ju┼żne od Berlína v Brandenburgu, v bezprostrednej bl├şzkosti letiska Schönefeld, bola v roku 2017 otvorená nov├í pobo─Źka spolo─Źnosti Hurricane Factory, ktor├í ponúka z├íkazníkom za┼żi┼ą pocit vo─żného p├ídu a lietania v beztia┼żovom stave. V pr├şpade realiz├ície berl├şnskeho "tunela" v┼íak bola kladen├í ┼ípeci├ílna po┼żiadavka aj na vzh─żad budovy, ─Źoho sa chopila spolo─Źnos┼ą Ruukki a objektu pris├║dila origin├ílny imid┼ż.

U┼ż 5. a┼ż 10. marca sa v priestoroch národného výstaviska Agrokomplex v Nitre uskuto─Źní 29. ro─Źn├şk medzin├írodn├ęho ve─żtrhu n├íbytku, bytov├Żch doplnkov, dizajnu a architektúry, kde bude vystavova┼ą┬á┬áaj najvä─Ź┼íí výrobca a predajca funk─Źn├Żch nábytkov├Żch kovan├ş v Európe┬á - spolo─Źnos┼ą BLUM. V┼íetci z├íujemcovia o praktické rie┼íenia kuch├Ż┼ł sú v├ştan├ş v st├ínku 51 v hale M4, kde bude pripraven├Ż t├şm odborn├şkov ochotn├Ż n├íjs┼ą optim├ílne vyu┼żitie priestoru kuchyne pre ka┼żd├║ dom├ícnos┼ą a to v─Ćaka syst├ęmu modern├Żch z├ívesov, v├Żklopov a v├Żsuvov.

Najluxusnej┼íí ┼ítvorhviezdi─Źkový kongresov├Ż hotel Alexander sa stal za tri roky od svojho otvorenia synonymom kvality ubytovania, wellnes, gastronómie a┬ákongresového turizmu v┬áBardejovsk├Żch kúpe─żoch, a.s. Táto vlajkov├í lo─Ć k├║pe─żov sa te┼í├ş zna─Źn├ęmu z├íujmu bonitnej klientely predov┼íetk├Żm z┬áPre┼íovsk├ęho a┬áKo┼íick├ęho kraja. Priemern├í vy┼ąa┼żenos┼ą hotela sa zvy┼íuje ka┼żd├Ż rok a┬áu┼ż dosiahla ekonomicky zauj├şmav├║ ├║rove┼ł rentalibility. Informuje o┬átom ekonomicko-obchodn├í riadite─żka Bardejovsk├Żch k├║pe─żov, a.s., Tamara ┼áatankov├í.

Záujemcovia o┬áobnovite─żné zdroje energie (OZE) si budú môc┼ą vybra┼ą zo ┼íirokej ponuky r├┤znych zariadení, ktor├ę si m├┤┼żu necha┼ą nain┼ítalova┼ą so ┼ít├ítnou podporou i┬ábez nej. Na 20. ro─Źn├şku medzin├írodn├ęho odborn├ęho ve─żtrhu vykurovania, vetrania, klimatiza─Źnej, meracej, regula─Źnej, sanit├írnej a ekologickej techniky Aquatherm Nitra, v d┼łoch od 5. do 8. febru├íra 2019 v are├íli výstaviska AGROKOMPLEX Nitra, bude vystavova┼ą aj najvä─Ź┼í├ş slovensk├Ż v├Żrobca slne─Źn├Żch kolektorov THERMO|SOLAR, ┼Żiar, s.r.o.

Medzi najlep┼íími v┬ácestovnom ruchu Pre┼íovského kraja za minulý rok zabodovali aj zariadenia a┬áosobnosti z Oblastnej organizácie cestovn├ęho ruchu (OOCR) ┼áARI┼á -Bardejov. 5. ro─Źn├şk ankety Najlep┼í├ş v┬ácestovnom ruchu Pre┼íovsk├ęho kraja za rok 2018 vyhl├ísila Krajsk├í organiz├ícia cestovn├ęho ruchu Severov├Żchod Slovenska┬á a online hlasovanie prebiehalo┬áod┬á14.┬ádecembra 2018┬ádo 13.┬ájanu├íra 2019.V┬áankete sa Dukla Destination Svidn├şk umiestnila na 2.mieste v┬ákategórii NAJ informa─Źn├ę zariadenie, s┬ápo─Źtom hlasov 1300. Predbehli ho iba v├ş┼ąazn├ę tatransk├ę informa─Źn├ę kancel├írie Star├Ż Smokovec a┬áTatransk├í Lomnica s┬á1612 hlasmi.

3970 Ŕlßnkov (265 strßnok, 15 Ŕlßnkov na strßnku)
[ 3 | 4 | 5 ]
Prejs╗ na:
Vytvo°il Webdesign Dra-go.cz

╚as potrebnř k spracovaniu strßnky 0.08 sek˙nd