14. ročník konferencie CHÉMIA 2019 v Liptovskom Jáne

Publikovan: 02.10, 2019    Tma: 

V dňoch 25. až 27.septembra 2019 sa konala v hoteli SOREA MÁJ v nádhernom prostredí Jánskej doliny konferencia CHÉMIA 2019. Jej organizátormi sú Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR spolu so spolupracujúcimi organizáciami a odbornými garantmi. Hlavnými témami tohtoročného 14.ročníka boli Responsible Care (zodpovedná starostlivosť), environmentálna a chemická legislatíva. Konferencia vytvára priestor na stretnutie zástupcov výrobcov, dovozcov, distribútorov a používateľov chemických látok a priemyselných zväzov. V súvislosti s prebiehajúcimi zmenami v chemickej legislatíve v EÚ poskytne priestor   na výmenu skúseností s implementáciou environmentálnej a chemickej legislatívy do praxe. Informuje o tom Ing. Silvia Surová, generálna sekretárka ZCHFP SR.

RESPONSIBLE CARE je iniciatíva chemického priemyslu

Prvý deň konferencie 25. septembra 2019 bol venovaný blokom: Responsible Care, Bezpečnosť chemických prevádzok, Obehová ekonomika a odpady, BAT a BREF, Emisie do ovzdušia, Nízkouhlíkové hospodárstvo. Druhý deň sa rozoberala odborná problematika v týchto sekciách: Centrálna evidencia nebezpečných zmesí, REACH, Biocídy, Bezpečný manažment. Posledný - tretí deň sa konali diskusie pri okrúhlych stoloch na témy Toxikologické centrá a Biocídy.

RESPONSIBLE CARE je iniciatíva chemického priemyslu, ktorej cieľom je neustále zvyšovať starostlivosť o životné prostredie, zdravie a bezpečnosť pri výrobe a používaní chemických výrobkov.

"Na konferencii okrem iného odzneli informácie o celoeurópskom význame kampaní EU OSHA na ochranu zdravia a bezpečnosti pri  práci, o zákone o odpadoch a predchádzaní vzniku odpadov v SR, ale aj o príprave, cieľoch a princípoch obehovej ekonomiky, či nízkouhlíkovom hospodárstve. Druhý deň to boli informácie o toxikologických centrách, z  Európskej chemickej agentúry a o Národnom toxikologickom informačnom centre. Na programe boli aj nové povinnosti a informácie z chemickej legislatívy (klasifikácia látok, registrácia, jednotný identifikátor zmesí UFI, novinky z toxikologických testov, aktuálny stav pri biocídnych výrobkoch, kozmetické  výrobky a ich uvádzanie na trh EÚ. Nechýbali ani správne prístupy k hodnoteniu pracovných rizík  ako prevencia možných poškodení zdravia z práce," povedala S.Surová.

Prednášali domáci a zahraniční odborníci z medzinárodných organizácií (napr. Cefic-Európskej rady chemického priemyslu, z organizácií v ČR,...), firiem a korporácií, ale aj odborní pracovníci MŽP SR, MH SR a SIŽP.  

V chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 297 podnikov

ŠÚ SR v prvom polroku 2019 evidoval v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 297 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu už dlhodobo pôsobia 4 spoločnosti. Vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo v 1. polroku 2019 spolu 53 podnikov, výrobe farmaceutických výrobkov a prípravkov sa venuje 16 firiem a výrobe výrobkov z gumy a plastov až 224 spoločností. Priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je cca 150.  Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Odvetvie zabezpečuje aj medziprodukty pre ďalšie spracovanie. V chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracovalo ku koncu 1.polroka 2019 spolu 44 235 osôb, čo je takmer 11% všetkých zamestnancov v priemysle.

 

 

 


Chcete uverejni tto sprvu na Vaej strnke ? Pouite nasledovn kd.

Autor: admin
 

Hodnotenie lnku

Priemern hodnotenie: 0
Hlasov: 0

Zvote poet hviezdiiek:

Vynikajci
Vemi dobr
Dobr
Priemern
Zl

Monosti

Vytvoil Webdesign Dra-go.cz

as potrebn k spracovaniu strnky 0.06 seknd